Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
07-11-2016, 16:20,
#1
Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
TBF'nin genç oyunculara süre veren takımlara yönelik teşvik projesi bulunuyor. Bu sistemde genç oyunculara en fazla süre veren takımlar TBF'den iyi sayılabilecek gelirler elde ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Türk oyunculara en fazla süre veren Anadolu Efes bu geliri kasasına koydu. Eğer kiralık oyuncu konusunda bir ayrım gözetilmiyorsa bu geliri bu yıl yüksek ihtimalle biz alacağız. Bildiğim kadarıyla sadece ilk hafta hariç diğer haftalarda genç oyunculara en çok süreyi biz verdik.

Sistem tam olarak şöyle:
Teşvik Çeşitleri 

(1) Normal lig maçları boyunca her maçta, Türk sporcuların toplam oyunda kalma süresinin; 
• Basketbol Süper Ligi (BSL) takımlarında en az 60 dakika olması halinde 400.000 TL veya en az 40 dakika olması halinde 300.000 TL,
 • Türkiye Basketbol Ligi (TBL) takımlarında en az 140 dakika olması halinde 200.000 TL, teşvik ödenir. 

(2) Normal lig maçları sonunda Türk sporcuların toplam oyunda kalma süresi; 

• Basketbol Süper Ligi (BSL) her maç için en az 20 dakika ve dönem sonu toplamının 1.500 dakikadan az olmamak kaydı ile en yüksek süreyi tutturan üç takıma sırasıyla 650.000, 450.000 ve 350.000 TL, 

• Türkiye Basketbol Ligi (TBL) her maç için en az 130 dakika ve dönem sonu toplamının 4.750 dakikadan az olmamak kaydı ile en yüksek süreyi tutturan üç takıma sırasıyla 300.000, 200.000 ve 100.000 TL, teşvik ödenir. Yukarıdaki ortalama sürelerdeki 24 yaş ve daha küçük yaştaki milli sporcuların katkısı oranında ödüller artırılır.

Örnek: BSL’de yer alan bir takım (2) numaralı kriteri sezon toplamı 1600 dakika ile birinci sırada tamamlayarak 650.000 TL ödül almayı hak etmişse ve toplam 1600 dakikalık sürenin 1200 dakikası 24 yaş ve daha küçük yaştaki milli sporculara aitse; 1200/1600=0,75 Birincilik ödülü 650.000 TL Milli sporcuların katkısı %75 Hak ediş: 650.000*1.75=1.137.500 TL olarak tahakkuk ettirilir.

(3) Yukarıdaki kriterlerin hiç biri sağlanmasa da, 

• Basketbol Süper Ligi (BSL) takımlarında Normal lig maçları boyunca toplam 22 maçta, 24 yaş ve altı milli sporcuların oyunda kalma süresinin her maçta en az 10 dakika olması halinde 100.000 TL teşvik ödenir.

 • Türkiye Basketbol Ligi (TBL) takımlarında Normal lig maçları boyunca toplam 26 maçta, 24 yaş ve altı milli sporcuların oyunda kalma süresinin her maçta en az 15 dakika olması halinde 50.000 TL teşvik ödenir.
Alıntı
07-11-2016, 16:25,
#2
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
Bu paraların bizim kasamıza gireceğini varsayarsak, çok iyi olur bizim için. Bu paralar bizim için büyük paralar çünkü. Hem ligde kalıp, hem böyle bir projeyi başarıyla gerçekleştirerek belirli seviyede bir saygınlık kazanıp, hem de böyle bir gelir elde etmek tam anlamıyla 1 taşta 3 kuş. Harika bir yönetimimiz var.
Alıntı
07-11-2016, 23:06,
#3
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
YGB bu yıla: 4 yabancı, kalanı alt yapılarda milli olmuş genç oyuncular projesi ile sezona başladı. Proje Türkiye basketbol camiasından ses getirdi ve olağan üstü destek buldu. Herkes; " Hem iyi paralara büyük kulüplerde yatıyorsunuz. Hem de süre alamıyoruz diye ağlıyorsunuz. İşte size fırsat. Giresun size kapılarını açtı, gidin oynayın" demeye başladı. Kulüp camiada, bu güne kadar kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir şeyi uyguladığı için olağan üstü sempati topladı ve toplamaya da devam ediyor. Herkes bizi örnek gösteriyor. Bunlar çok güzel şeyler. BSL. de uzun yıllar kalıcı olacağımızın da göstergesi bence.
Finansal gücümüz olsa bunu yaparmıydık? Bence aklımıza gelmezdi. Çünkü her profesyonel takım kısa sürede başarılı olmak ister. Türkiye liglerindeki sistem, yabancı kuralından dolayı buna cevaz vermiyor. Başarılı olmak için önce kariyerli bir hoca lazım. O da başarısını sürdürmek için yüksek maliyetli oyuncular istiyor. Bizimde o gücümüz olmadığından kara kara düşünmeye başladık. Finansör yok, federasyonun kulüplere sağladığı destekte bu yıl azaldı. Ne yapsak... derken, baştan söylediğim projeyi ortaya attık.
Bu müthiş projenin mimarı Bülent başgandır tahminimce. (Onursal başkan Bülent Yavuz) TBF'nin bu teşvik projesini biliyordu ve hamlesini bu yönde yaptı. Çaresizlikten ortaya çıkmış olsa dahi, çok büyük bir yöneticilik dehasıdır. Kendisini gönülden kutluyorum.
Biz, Ony Türk arkadaşımızın paylaştığı yazıda örnekte belirtilen 1.137.500 TL. nin tamamına talibiz.
Ayrıca Trifunoviç bu proje için biçilmiş kaftan. Sırbistan'daki benzeri Kızılyıldız projesinin mimarı olmasa dahi, bir dönem uygulayıcısı olmuş.
Alıntı
08-11-2016, 22:01,
#4
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
Bulent Yavuz, Giresun basketbolunun Ataturk'udur. Smile
Alıntı
09-11-2016, 16:55,
#5
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
bu olusumla kazanacagımız en yuksek meblag yı kazanacagız gıbı bırde lıgde tutunursak benım hıc tereddutum yok ben palyoff beklıyorum tadından yenmez
KEŞAPLI OLMAK GÜZELDİR... Smile USUL usul GELİYORUZ..
Alıntı
09-11-2016, 21:19,
#6
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
(09-11-2016, 16:55)kesap28 demiş ki: bu olusumla kazanacagımız en yuksek meblag yı kazanacagız gıbı bırde lıgde tutunursak benım hıc tereddutum yok ben palyoff beklıyorum tadından yenmez

Play off biraz zor. Fener, Efes, Daçka, G. Saray, Beşiktaş, Banvit, Ksk... Bunları geçmemiz bu kadronun tecrübesi ile mümkün değil.  Şimdiden  7  etti.   8.lik için daha; Ozan Bulkaz gibi iyi bir hoca ile çalışan Uşak, oturmuş bir takım olan Çekmece ve hamle yapacağını düşündüğüm Tofaş var. 
Yabancıların üçü genç, dinamik ve yararlılar. Yalnız oyun kurucu Armstead geçen sene İBB. de ki oyunundan çok uzak. Yetersiz kalıyor.  Bir de içlerinde en iyisi olan Ledo'nun bencil oyundan vazgeçip takım oyuncusu olması lazım.
Yerliler zaten projenin temel taşları. İnanç Koç'u beğenirim. Ama keşke onun yerine yaşına rağmen, hala oyuna daha fazla katkı sağlayabilecek olan Kerem Gönlüm alınsaydı. (Şu an alt ligde, yanılmıyorsam Sakarya'da oynuyor.)
Armstead yerine daha şutör bir oyun kurucu alınırsa, ben de play off için umutlanırım.
Ayrıca bu hafta üst sıralar için rakibimiz olan Uşak'ı deplasmanda yenebiliriz. Salı gecesi Polonya'da maç yaptılar ve kilit bir oyuncuları sakatlığı nedeniyle yok.
Alıntı
10-11-2016, 00:42,
#7
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
playoff olmadı avrupa olur ne dersınız Smile
KEŞAPLI OLMAK GÜZELDİR... Smile USUL usul GELİYORUZ..
Alıntı
10-11-2016, 00:57,
#8
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
(10-11-2016, 00:42)kesap28 demiş ki: playoff olmadı avrupa olur ne dersınız Smile

Statü değişmedi ise 9.  ve  10. da Avrupa'ya gidiyor. Yanılmıyorsam Antep ve Trabzon şu an bu statüyle Avrupa'dalar. Bizim için gerçekçi hedef budur. Takım erken ritm bulup, güçlü takımlara karşı alabileceğimiz farklı yenilgilere kafayı takmazsa neden olmasın. Tabii bunun için küçük takım, büyük takım demeden seyircinin salonu her maç doldurması ve takımı ateşlemesi şart. Gençlerin buna daha fazla ihtiyacı var.  Ben gurbette olmama rağmen gidebileçeğim yakınlıktaki deplasmanlara gidiyorum. Takım bunu hak ediyor.
Alıntı
11-11-2016, 21:19,
#9
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
Bugün Kerim Aksunun salon ihtiyacını hatırlatması üzerine Canikliden 2 tane salon sözü gelmiş hemde biri olimpik yüzme havuzunun yerine, diğeri de Batlamaya. Canikli imkanları zorluyor valla helal ne zaman yapılır bilinmez ama Caniklinin sözleri havada kalmıyor elinde sonunda bitiyor.
Alıntı
12-11-2016, 14:21,
#10
RE: Yeşilgiresun, genç oyuncular ve TBF'nin teşvik sistemi
Yeşilgiresun en doğru takım yapılanmasına gitti ama bu tip bir kadro yapısını (maalesef) mecburiyetten yaptıkları aşikar. Halbuki özellikle bu tip takımların bu yola mecbur kalmadan yönelebilmesi gerekir. İkidebir dışarıdan oyuncu getirmek, her sene bol transfer yapmak, baştan aşağı kadro yenilemek vs. bunlar zengin işidir. Bırakın tek bir ili, bu ülke bütünü itibariyle bu kadar bonkör olabilecek bir ülke değil. Bu ülkenin ekonomisi bu bonkörlüğe aykırı olduğu gibi demografisi de uygun değil. Bugün Avrupa basketbolunun en üst seviyesi kabul edilen bir Euroleague'de bile neredeyse yabancısız oynayan takım var. Bu işi yapacaksak böyle yapalım.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi